عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه لزوم تداوم استراتژی های تجدید ساختار صنعت برق ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعه تجارب بعضی کشورهای توسعه­یافته در زمینه تجدید ساختار صنعت برق

بریتانیا جزء اولین کشورهایی[در جهان] می باشد که شروع به تجدیدساختار صنعت برق خود کرده و الگوی بسیاری از کشورها در این راستا می­باشد. اما علت اصلی این امر اقدامات اصلاحی و ترمیمی این کشور در این زمینه می باشد. الگوبرداری بعضی کشورها نظیر استرالیا از این برنامه­های ترمیمی کاملاً قابل­نظاره می­باشد.

بریتانیا تقریباً در دهه1980 برنامه­های اصلاحی را آغاز­نمود و اکنون به­نظر­می­رسد که نتیجه­ی مثبتی در این زمینه به­دست­آورده­می باشد(عبداللهی و همکاران، 1384: 7). تجدید ساختار صنعت برق در این کشور، رقابت را همراه با خصوصی­سازی پدید­آورد. این تجربه در­کل، از نظر کارایی، دستاوردهای بزرگی را ایجاد­نمود؛ لیکن برق هسته­ای که به صورت بنگاه دولتی باقی­مانده نیز دستاوردهای زیادی داشته و این امر نشان­می­دهد که در بریتانیا، رقابت، در عوض مالکیت خصوصی، عاملی تعیین­کننده بوده­می باشد(قهرمانی، 1382: 349). البته معضلات چندی هم با تجدیدساختار صنعت برق به­وجودآمده­اند که در زیر به­گونه­اختصار به دو مورد از آنها تصریح شده­می باشد :

  • سود حاصل از بازار مالی رقابتی تقریباً به­گونه نامتوازنی بین دست­اندرکاران این صنعت توزیع می­گردد و این باعث به­وجودآمدن تبعیضاتی بین آن­ها و بروز اندکی نارضایتی شده­می باشد.
  • خصوصی­شدن شرکت­ها، کوشش آن­ها برای رسیدن به سود بیشتر را دربردارد. این شرکت­ها با کاهش نیروی انسانی و در نتیجه کاهش هزینه­هایشان سود خود را افزایش می­دهند، پس باعث افزایش نرخ بیکاری می­شوند(عبداللهی و همکاران، 1384: 7).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پژوهش حاضر هدف اصلی زیر را دنبال می­کند :

تعیین لزوم تداوم استراتژی­های تجدید ساختار صنعت برق ایران

1-4-2.اهداف فرعی پژوهش

مشخص کردن مراحل لازم جهت تجدید ساختار صنعت برق

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مطالعه تجارب کشورهای مختلف درخصوص تجدید ساختار صنعت برق آن­ها

مطالعه و توصیف ساختار فعلی صنعت برق ایران و سیر تجدید ساختار آن

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه لزوم تداوم استراتژی های تجدید ساختار صنعت برق ایران  با فرمت ورد