شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه لزوم تداوم استراتژی های تجدید ساختار صنعت برق ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

مقدمه

تا مدتی پیش، خدمات و تسهیلات عمومی نظیر برق، گاز و­… دارای یکپارچگی عمودی و در انحصار دولت بوده­اند اما تجربه بعضی کشورها در دست­یابی به منافع حاصل از آزادسازی صنایع گوناگون و مانند صنعت برق به کشورهای دیگر نشان­داد که«قدرت­های متعدد بازار، تخصیص منابع مطلوب­تر و اثربخشی افزون­تری را در ارائه­ی خدمات به همراه می­آورند» و از این رو اصول بازار منفرد[1]-گردش آزادانه­ی کالاها، افراد، خدمات و سرمایه- بایستی به خدمات و تسهیلات عمومی نیز تعمیم یابد(نیوبری[2]، 2002 : 920). این امور کشور ایران را همچون سایر کشورها بر­آن داشت تا به تجدید ساختار صنایع گوناگون خود نظیر صنعت برق بیندیشد و بدین­ترتیب صنعت برق ایران نیز از اوایل دهه 70 به تغییر ساختار سازمانی و ایجاد شرکت­های مستقل و غیردولتی توزیع نیروی برق و مدیریت تولید برق، همچنین شرکت­هایی در بخش­های اجرائی و پیمانکاری، ساخت و تجهیزات و غیره اقدام نمود(توانیر، 1391پ).

در این فصل، ضمن مرور کاملی بر مفاهیم و تعاریف مربوط به اصلاحات و تجدید ساختار صنعت برق، مطالعه تجارب کشورهای مختلف در این خصوص و مروری بر مطالعات انجام شده در این زمینه، صنعت برق ایران مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرارمی­گیرد.

2-2. چارچوب نظری

2-2-1. اصلاحات صنعت برق[3]

برای مدت تقریباً یکصد سال، از اواخر قرن نوزدهم تا انتهای قرن بیستم، صنعت برق دارای ساختار انحصاری(تنظیمی[4]و نظارتی) بوده­می باشد(سیاهکلی،حسن، 1381: 1). به تعبیری، این صنعت در آغاز با احداث واحدهای کوچک و خصوصی تولید برق حیات خود را آغاز نمود اما به­تدریج و با درک اهمیت آن، طریقه دولتی شدن(و به­دنبال­آن انحصاری­شدن) صنعت مذکور آغاز گردید. پس صنعت برق به عنوان یک صنعت یکپارچه و کاملاً انحصاری در اذهان شکل گرفت که هر کسی توان ورود به این عرصه و انجام فعالیت در آن را نداشت. با همین ذهنیت بود که دولت­ها(به­گونه عام) کنترل صنعت برق را در­دست گرفتند(حیدری،1382 : 257).

[1] – Single Market

[2] – Newbery

[3] – Electricity Industry Reform

[4] – Regulated

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پژوهش حاضر هدف اصلی زیر را دنبال می­کند :

تعیین لزوم تداوم استراتژی­های تجدید ساختار صنعت برق ایران

1-4-2.اهداف فرعی پژوهش

مشخص کردن مراحل لازم جهت تجدید ساختار صنعت برق

مطالعه تجارب کشورهای مختلف درخصوص تجدید ساختار صنعت برق آن­ها

مطالعه و توصیف ساختار فعلی صنعت برق ایران و سیر تجدید ساختار آن

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه لزوم تداوم استراتژی های تجدید ساختار صنعت برق ایران  با فرمت ورد