عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه لزوم تداوم استراتژی های تجدید ساختار صنعت برق ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

. چارچوب نظری

2-2-1. اصلاحات صنعت برق[1]

برای مدت تقریباً یکصد سال، از اواخر قرن نوزدهم تا انتهای قرن بیستم، صنعت برق دارای ساختار انحصاری(تنظیمی[2]و نظارتی) بوده­می باشد(سیاهکلی،حسن، 1381: 1). به تعبیری، این صنعت در آغاز با احداث واحدهای کوچک و خصوصی تولید برق حیات خود را آغاز نمود اما به­تدریج و با درک اهمیت آن، طریقه دولتی شدن(و به­دنبال­آن انحصاری­شدن) صنعت مذکور آغاز گردید. پس صنعت برق به عنوان یک صنعت یکپارچه و کاملاً انحصاری در اذهان شکل گرفت که هر کسی توان ورود به این عرصه و انجام فعالیت در آن را نداشت. با همین ذهنیت بود که دولت­ها(به­گونه عام) کنترل صنعت برق را در­دست گرفتند(حیدری،1382 : 257).

داینر و لارسن[3](2001 :1146) شاخص­های اصلی بخش برق در دوره­ی انحصار را چنین برمی­شمرند :

  • قیمت­های ثابت : قیمت­ها غالباً بر اساس نیازها و هزینه­های شرکت­های برق تنظیم می­شوند، به­گونه­ای که این شرکت­ها می­توانند هزینه­های خود را یا به­صورت فوری و یا در آینده­ای نزدیک پوشش دهند. این شیوه سبب می­گردد که ریسک مالی شرکت­ها به حداقل ممکن کاهش یابد.
  • اطلاعات کامل و دقیق : در کشورهایی که شرایط انحصاری بر صنعت برق آن­ها حکمفرماست هیچ دلیلی برای عدم ارائه­ی اطلاعات دقیق و درست وجود ندارد. از این رو به­دلیل اندازه اندک عدم­اطمینان بازار و نیز دسترسی به اطلاعات دقیق، فرایند برنامه ریزی برای ظرفیت­های جدید، ارتقای آن­ها و غیره به­راحتی با بهره گیری از مدل­های استاندارد پژوهش در عملیات انجام می­گیرد.
  • قابل پیش­بینی بودن تقاضا : در شرایط انحصاری، تقاضایی که بایستی پیش­بینی گردد، یک تقاضای تجمعی می باشد؛ به این معنا که این تقاضا، تقاضای کل یک ناحیه یا کشور می باشد.
  • مقررات­مشارکتی(تعاونی)[4]: بین قانون­گذار و شرکت، نوعی محیط­ کاری­ مشارکتی (تعاونی) موجود می باشد و در اکثر موارد، اهداف هر دو مشابه می باشد.

اما از آغاز دهه1990، صنعت برق در سراسر دنیا تحولات بنیادینی را تجربه نمود. ساختار سنتی این صنعت که حول انحصار و مالکیت دولتی بنا شده­بود، به تدریج منسوخ گشته و زمینه برای رقابت بخش­های گوناگون با یکدیگر فراهم­گردید(آروسنا[5]، 2008 : 39). به­این­ترتیب، کشورهای مختلف هریک گام­هایی را در راستای اصلاح صنعت برق خود برداشتند.

مجموعه اقداماتی که به مقصود بهبود وضعیت صنعت برق و ارائه­ی بهتر و مناسب­تر خدمات به مصرف­کنندگان صورت­می­گیرد فرایند اصلاحات صنعت برق نامیده­می­گردد. هدف اصلی از انجام برنامه­های اصلاحاتی همانگونه که در اسناد بانک جهانی نیز به بعضی از آن ها تصریح شده، موارد زیر می باشد :

  • پایداری اقتصادی و حفظ دوام داخلی و خارجی آن؛

[1] – Electricity Industry Reform

[2] – Regulated

[3] -Dyner & Larsen

[4] -Co-operative Regulation

[5] – Arocena

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پژوهش حاضر هدف اصلی زیر را دنبال می­کند :

تعیین لزوم تداوم استراتژی­های تجدید ساختار صنعت برق ایران

1-4-2.اهداف فرعی پژوهش

مشخص کردن مراحل لازم جهت تجدید ساختار صنعت برق

مطالعه تجارب کشورهای مختلف درخصوص تجدید ساختار صنعت برق آن­ها

مطالعه و توصیف ساختار فعلی صنعت برق ایران و سیر تجدید ساختار آن

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه لزوم تداوم استراتژی های تجدید ساختار صنعت برق ایران  با فرمت ورد