عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه لزوم تداوم استراتژی های تجدید ساختار صنعت برق ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

2.مطالعه تجارب بعضی کشورهای در­حال­توسعه ­در زمینه تجدید ساختار صنعت برق

شیلی نخستین کشور در­حال­توسعه­ای بود که اصلاحات جامعی را در خصوص صنعت برق خود درپیش گرفت. این کشور در این زمینه نمونه­ای موفق در میان کشورهای در­حال­توسعه به شمارمی­آید. اصلاحات صنعت برق شیلی در سال 1978برنامه­ریزی گردید و قانون­گذاری ابتدایی مربوط به آن در سال 1982 منجر به تفکیک افقی و عمودی بخش برق و نیز تجاری­سازی آن گردید. این کشور دارای دو سیستم شمالی و مرکزی می باشد. ساختار بازار برق در کشور شیلی به این شکل می باشد که بخش­های تولید، انتقال و توزیع به صورت افقی تفکیک شده­اند، با این تفاصیل هریک از این بخش ها دارای یکپارچگی عمودی می­باشند. بعضی از موفقیت­هایی که شیلی درخصوص اصلاحات صنعت برق و تجدیدساختار کسب نموده­می باشد را می­توان به صورت زیر برشمرد :

    شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • از سال 1982 تا پایان سال 2008 ظرفیت تولید برق در سیستم­های مرکزی از 2713 مگاوات به 9386 مگاوات(میانگین رشد سالیانه­ی تقریباً5%) و در سیستم­های شمالی از428 مگاوات به 3602 مگاوات(تقریباً8%در هر سال) افزایش یافته­می باشد.
  • عملکرد مالی قوی در شرکت­های برق موجب نرخ بالای سرمایه­گذاری، کاهش قیمت در بخش توزیع و ارتقای کیفیت­ عرضه شده­می باشد(آژانس بین­المللی انرژی،16نوامبر 2012الف).

فرایند تجدیدساختار صنعت برق چین از حدود دو دهه­ی پیش آغازگردید و طی این فرایند، بخش برق اساساً شکل جدیدی به­خود گرفت. اگرچه جهت پیشبرد این امور، سیاست­های مهمی معرفی و پیاده­سازی گردید، اما همچنان چالش­های زیادی باقی می باشد. برای مثال بازار عمده­فروشی رقابتی و دسترسی به بازار خرده­فروشی هنوز در مرحله­ی آزمایشی بوده و توافق کمی راجع به نحوه­ی اجرای اصلاحات در آن­ها هست.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پژوهش حاضر هدف اصلی زیر را دنبال می­کند :

تعیین لزوم تداوم استراتژی­های تجدید ساختار صنعت برق ایران

1-4-2.اهداف فرعی پژوهش

مشخص کردن مراحل لازم جهت تجدید ساختار صنعت برق

مطالعه تجارب کشورهای مختلف درخصوص تجدید ساختار صنعت برق آن­ها

مطالعه و توصیف ساختار فعلی صنعت برق ایران و سیر تجدید ساختار آن

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه لزوم تداوم استراتژی های تجدید ساختار صنعت برق ایران  با فرمت ورد

دسته‌ها: پایان نامه