عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه لزوم تداوم استراتژی های تجدید ساختار صنعت برق ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

اصلاحات در ساختار

اصلاحات ساختاری در صنعت برق همانگونه که در شکل2-1نیز ملاحظه گردید، متشکل از سه مؤلفه­ی اصلی می باشد : تفکیک اجزا، تجدید ساختار، شرکتی‌سازی.

2-2-2-1-1.تفکیک اجزا[1]

مؤسسه اطلاعات انرژی آمریکا[2](2012ب)، تفکیک اجزا را این چنین تعریف می­کند: «جداسازی زنجیره­ی انحصارات یکپارچه­ی عمودی و تبدیل آن به اجزای تشکیل­دهنده با هدف ضمانت تأمین خدمات پیشنهادی». در این تعریف از اصطلاح یکپارچگی عمودی بهره گیری شده­می باشد؛ از این رو لازم می باشد توضیحاتی در این زمینه ذکر گردد.

اساس یکپارچگی عمودی در صنعت برق به منافع عمومی[3]غالب بستگی­دارد. صنعت برق نیز مانند سایر صنایع مادر، لازمه­ی توسعه­ی اقتصادی هر کشوری می باشد و خدمات عمومی که بایستی به کاراترین صورت ممکن و با صرف کمترین هزینه به مصرف­کنندگان ارائه­گردد از ملزومات می باشد. در بسیاری از کشورها این ملزومات در انحصار دولت ملی یا محلی می باشد. رواج انحصارات دولتی به سه دلیل رخ می­دهد : نخست، به علت های فنی که ناشی از مزایای جریان­های متناوب همزمان در شبکه­هایی می باشد که مناطق وسیعی را تحت پوشش قرار­می­دهند. دوم، به­علت های اقتصادی که ناشی از مقیاس وسیع سیستم­های انتقال و توزیع و بعضی از تسهیلات تولیدی می باشد و سوم، به­علت های مالی زیرا که دولت تنها تولیدکننده­ی عمده­ی سرمایه­ی کافی با کمترین هزینه به شمار می­رود(چائو و همکاران[4]، 2008: 29). در این شرایط دولت قادر خواهد­بود که در هر ظرفیت مورد نیازی در بخش تولید، سرمایه­گذاری نماید. این امر انگیزه­ی سایر سرمایه­گذاران را جهت سرمایه­گذاری در این بخش از­ بین ­می­برد(روکوئس و همکاران[5]، 2008 : 221). ضمن اینکه در بازارهای انحصاری شاهد عدم برابری قیمت و هزینه­ی نهایی هستیم، به این معنا که در سطح تولید انحصاری آن چیز که که مصرف­کنندگان حاضرند برای یک واحد از کالا بپردازند بیش از هزینه­ی نهایی تولید آن واحد می باشد که این امر به معنی تخصیص غیر بهینه­ی منابع می­باشد(عبادی و دودابی نژاد،1390: 138).

با بازگشت به مبحث قبل، می­توان گفت که در مجموع، به­مقصود ایجاد یک بازار برق رقابتی بایستی نهادهای تشکیل­دهنده صنعت برق از یکدیگر مجزا شده و هر یک در صورت امکان به­گونه جداگانه در حیطه وظایف خود رقابت داشته­باشند(فرهادخانی و شعبانزاده، 1389: 5). پینئو(2002 : 1005) معتقد می باشد که«تنها تفکیک اجزا می­تواند سطوح کافی رقابت را ایجاد­نماید که این امر اعمال فشارهای افزون­تر بر قیمت برق را به شدت کاهش می­دهد».‌ شکل2-3 یکپارچگی عمودی و تفکیک اجزای صنعت برق را نشان می­دهد.

به­گونه­کلی تفکیک اجزای صنعت برق به سه صورت ساختاری، وظیفه‌ای و یا مالی‌ زیر نظر تنظیم­کنندگان و سیاست­گذاران صورت می پذیرد.

[1] – Un-bunding

[2] – Energy Information Administration(EIA)

[3] – Public Interest

[4] – Chao, Oren & Wilson

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[5] – Roques, Newbery & Nuttall

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پژوهش حاضر هدف اصلی زیر را دنبال می­کند :

تعیین لزوم تداوم استراتژی­های تجدید ساختار صنعت برق ایران

1-4-2.اهداف فرعی پژوهش

مشخص کردن مراحل لازم جهت تجدید ساختار صنعت برق

مطالعه تجارب کشورهای مختلف درخصوص تجدید ساختار صنعت برق آن­ها

مطالعه و توصیف ساختار فعلی صنعت برق ایران و سیر تجدید ساختار آن

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه لزوم تداوم استراتژی های تجدید ساختار صنعت برق ایران  با فرمت ورد