عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی ریسک زنجیره تامین در صنعت لوازم خانگی استان تهران با بهره گیری از روش ترکیبی دلفی و تصمیم گیری چند معیاره

قسمتی از متن پایان نامه :

ساختار زنجیره تأمین در صنعت لوازم خانگی

اگر یک زنجیره تأمین لوازم خانگی را مطابق شکل (2-3 ) در نظر گرفته گردد که در آن چندین تولیدکننده لوازم خانگی از چندین تولیدکننده مواد اولیه, مواد اولیه خود را تأمین می‌نمایند, کالای مورد نظر را تولید و به چندین توزیع کننده یا عمده فروش می‌فروشند, در ادامه این زنجیره خرده­فروشان این لوازم را خریداری کرده و به دست مشتری نهایی می‌رسانند. همچنین چندین تعمیرگاه مجاز بعضی از این لوازم را نیز در نظر گرفته شده می باشد که خدمات پس از فروش و یا کار تعمیر لوازم خراب را بر عهده دارند(عباسی رائی و همکاران، 1386: 9) .

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل 2-  3

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

: ساختار یک زنجیره تأمین لوازم خانگی

2-3- ریسک

در این بخش به مطالعه مفهوم ریسک زنجیره تامین پرداخته می گردد:

سایت منبع

2-3-1- تعریف ریسک

مفهوم ریسک به گونه گسترده در بخش های مختلف کسب و کار به کار رفته می باشد. سه مطالعه قابل توجه که معانی ریسک را ارائه کرده در زیر اظهار شده می باشد.

بیرد وتوماس(1990) ریسک را با در نظر داشتن هشت منظر مختلف تعریف کرده اند. استدلال آنها شامل ترکیبی از دیدگاه مالی ، بازاریابی، مدیریت، استراتژی و روانشناسی می باشد.در جدول 7-2 هشت ریسک تعاریفش و تبیین مختصری از هریک را ارائه داده می باشد. اول سه مورد  تغییرات بازده ،اختلاف( واریانس) و بازار ریسک –که بر بازگشت مالی سازمان ها تاثیر دارد تعریف می گردد. دو تعریف بعدی از ریسک به عنوان فاجعه و به عنوان ابزار اندازه گیری ریسک شرکت های که ورشکست می شوند می باشد. این تعاریف از ریسک شواهدی را ارائه می دهد که درگیر ریسک شدن چند بعدی و با در نظر داشتن عملکرد کسب و کار متفاوت می باشد (بیرد و توماس، 1990) .

 

 

اغلب تعاریف از ریسک به طورتئوری ” انحراف در پیشامدهای ممکن” می باشد(مارس و شاپرا[3]،1987،1404). با این تفاصیل شاپرا (1995) نشان داد که تعداد کمی از مدیران ریسک را این گونه تعریف می کنند. در عوض مدیران 1- حرکت نزولی ریسک2-با ضررو زیان همراه بودن3-   اقدام در قبال ریسک شامل بهره گیری از مهارت ، قضاوت و کنترل 4-  ریسک مفهومی می باشد که یک بعدی نمی باشد. فهرستی از این چهارجنبه های ریسک با تعاریف کوتاه از آنان در جدول 7-2 می باشد. این نتایج نشان می دهد که عبارت” ریسک” به طرق مختلف درک شده و یک تعریف واحد برای همه ی جایگاه ها مناسب نمی باشد.

[1] Baird and Thomas

[2] Shapira

[3] March and Shapira

[4] Yates and Stone

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. شناسایی عوامل ریسک زنجیره تأمین در بخش صنعت لوازم‌خانگی استان تهران
  2. رتبه‌بندی عوامل ریسک در صنعت لوازم‌خانگی استان تهران
  3. رتبه‌بندی شرکت­های تولیدکننده لوازم‌خانگی استان تهران

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : ارزیابی ریسک زنجیره تامین در صنعت لوازم خانگی استان تهران با بهره گیری از روش ترکیبی دلفی و تصمیم گیری چند معیاره  با فرمت ورد