عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی ریسک زنجیره تامین در صنعت لوازم خانگی استان تهران با بهره گیری از روش ترکیبی دلفی و تصمیم گیری چند معیاره

قسمتی از متن پایان نامه :

–  مؤلفه­های مدیریت زنجیره تأمین

مولفه های مدیریت زنجیره تامین اجزاء یک زنجیره تامین می باشند و با در نظر داشتن اینکه در این پژوهش بیشتر حول لجستیک می چرخد در ادامه از بین مولفه ها بیشتر به این مولفه پرداخته شده می باشد :

  1. مدیریت لجستیک در زنجیره تأمین؛
  2. مدیریت اطلاعات و سیستم­های اطلاعاتی در زنجیره تأمین؛
  3. مدیریت روابط بین زنجیره تأمین؛

 

مدیریت لجستیک در زنجیره تأمین

لجستیک واژه­ای می باشد که از تاریخچه طولانی برخوردار می باشد و به علت وجود تعاریف بسیار در این زمینه شاید نتوان یک جمع­بندی کلی روی این واژه صورت داد. یکی از این تعاریف [1]R7 می باشد و به این شکل تعریف می­گردد «انجام فعالیت­ها به مقصود تضمین تأمین­بودن محصول صحیح، در مقدار مناسب، در زمان مناسب و در شرایط مناسب و در مکان مناسب برای مشتری مناسب و به هزینه مناسب». عبارت تأمین­بودن در تعریف بالا تأکید بیش از حد لجستیک به موضوع موجودبودن بالا می­باشد که به عنوان هسته اصلی پیدایش رسالت لجستیک محسوب می­گردد.

نکته جالب توجه این می باشد که اگر فهرستی از مفاهیم وابسته به لجستیک تهیه شده وطبقه­بندی گردد، می­توان آن­ها را در قالب 3 گروه قرار داد:

  1. تأمین­گرا[2]
  2. تولیدگرا[3]
  3. توزیع­گرا[4]

سابقه فعالیت­های لجستیک به قبل از سال 1950 بر می­گردد. پس از آنکه تعریف جامعی از واکاوی کل هزینه به وجود آمد، مدل­های جدید برنامه ریزی خصوصاً برای توزیع فیزیکی منسجم­تری با یکدیگر تلفیق شدند و مفاهیم جدیدتری را به وجود آوردند. به گونه اختصار مفهوم لجستیک به مرور زمان تغییر کرده می باشد، به گونه­ای که گرایش و تمرکز صنایع در لجستیک شکل تازه ای را به خود گرفته می باشد. در چارچوب تعاریفی که برای لجستیک تصریح گردید، جریان مواد به قسمت­های تأمین، تولید و توزیع تقسیم می­شوند و فعالیت­های لجستیک شامل موجودی­ها، حمل ­و ­نقل و هماهنگی کلی در جریان مواد در شرکت می باشد. در عالم واقع جریان مواد توسط سازمان­های مختلف، وظایف و سیستم­های اطلاعاتی صورت می­گیرد. در چارچوب جدید لجستیک، نسبت به چارچوب قدیمی آن، تمرکز بر روی عملکرد می باشد تا عملکرد تک تک اجزای جریان مواد به صورت یک موجودیت مطالعه می­گردد، یکپارچه­سازی به صورت یک مفهوم مهم در چارچوب جدید می باشد. در چارچوب جدید لجستیک، حیطه­ی یکپارچه­سازی تنها به جریان مواد و اطلاعات ختم نمی­گردد، بلکه لازم می باشد تا مدیریت مالی و منابع انسانی علاوه برآن دوره عمر کل لجستیک مورد مطالعه قرار گیرد. در چارچوب لجستیک جدید یکپارچه­سازی فرآیندها، وظایف، سازمان­ها، روش­ها و سیستم­ها ضروری می باشد و در نتیجه اینکه مدیریت روابط مشارکت­ها مهم می باشد  (میربد، 1389).

مدیریت امور لجستیکی از ابتدای ایجاد سازمان­ها وجود داشته می باشد، اما این مدیریت اکثراً بر روی قسمت­های مختلف زنجیره یعنی خرید، تولید، توزیع و … به صورت جداگانه و مستقل انجام می­شده می باشد، در طول زمان به دلیل ارتباط این امور با یکدیگر به تدریج فنونی در جهت یکپارچه­سازی کردن این زنجیره و مدیریت آن صورت پذیرفته می باشد، در دهه 70 میلادی بحث مدیریت مواد بسیار متداول گردید. در این ارتباط نیز عملیات برنامه ریزی تولید، برنامه ریزی مواد و برنامه ریزی کار در کارگاه و خرید ادغام گردید.

[1]– Right product,Right Quantity,Right

Place,Right condition,Right customer,

Right Quality, Right Cost

[2] -Supply Oriented

[3]– Production Oriented

[4]– Distribution Oriented

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. شناسایی عوامل ریسک زنجیره تأمین در بخش صنعت لوازم‌خانگی استان تهران
  2. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  3. رتبه‌بندی عوامل ریسک در صنعت لوازم‌خانگی استان تهران
  4. رتبه‌بندی شرکت­های تولیدکننده لوازم‌خانگی استان تهران

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : ارزیابی ریسک زنجیره تامین در صنعت لوازم خانگی استان تهران با بهره گیری از روش ترکیبی دلفی و تصمیم گیری چند معیاره  با فرمت ورد